Без алергии!

Лоратадин за деца се използва за прояви на сезонна сенна хрема. Използва се като класически хистамин рецепторен антагонист. Блокирането на приема на хистамин, освободен от базофили, спира алергичните реакции. Ефективен срещу сърбеж, уртикария, ринит, конюнктивит, алергичен бронхит. Съгласно инструкциите, активното вещество е неразтворим бял прах, който съдържа таблетки и сироп.

Показания за употреба

Таблетките и сиропът Лоратадин, както се казва в ръководството, могат да се използват с:

прашец заболяване

Полинозата може да се счита за бич от 21-ви век. Според СЗО, в сравнение с 20-ти век, честотата на алергичните реакции, които се проявяват в зависимост от сезона, е станала няколко пъти по-висока. Симптомите на полиноза включват възпаление на лигавиците на назофаринкса, очите, гърлото, сърбеж и уртикария.

Алергията е следствие от контакт с алергени на лигавицата, към които базофилите на тялото имат отрицателна реакция.

Базофилите са клетки на човешката имунна система, които се срещат в почти всяка тъкан. Последствието от реакцията е освобождаването на хистамин - "хормона на възпалението". Клетката я улавя с хистаминовите си рецептори, които сигнализират за началото на възпалението.

В резултат на това клетката набъбва, увеличава се по размер и освобождава течност в междуклетъчната матрица. Засегнатата област се набъбва, появява се зачервяване. Нервните рецептори са възбудени, сърбеж. Всичко това води до общи симптоми на алергия. В остри случаи, тъканта може да се увеличи десет пъти. В зависимост от местоположението на лезията, състоянието може да бъде напълно различно.

Конюнктивит се появява, когато алергенът попадне в очите. Разкъсването на окото се увеличава, появява се сърбеж. Клепачите и тъканите в близост до окото могат да набъбнат. Поради постоянното разкъсване е възможно временно увреждане на зрението. Ринитът е алергична реакция на носната лигавица и назални хоани до вдишване на алергена. Отделя се слуз, сърбеж по носа.

Възможно е да се припокриват носните пътища, които са частично защитни срещу алергена, предотвратявайки по-нататъшното прогресиране на алергена в тялото.

Конюнктивитът и ринитът са най-честите признаци на сезонна алергия, развиващи се като отговор на полен по време на цъфтежа.

дерматит

Дерматитът може да бъде проявление не само сезонно, но и постоянно. Тя се проявява под формата на зачервяване и лющене на кожата. Това е реакция на храна, лекарства или животинско пърхот. Фарингитът може да се прояви и от храната или от животните. Нейната анатомична същност се състои в стесняване на гънките на фаринкса, което може да доведе до кашлица, загуба на глас и дори оток на Quincke.

астма

Астмата е следствие от алерген в бронхите на белите дробове. Разширяващите се бронхови клетки заемат цялото свободно пространство, не позволявайки на човека да издиша. При липса на първични астматични заболявания на бронха, алергичната реакция няма да доведе до пълно спиране на дишането, но може сериозно да усложни дишането, хриптене и кашлица.

Уртикарията също е отговор на алергените. Тя се изразява в зачервяване на кожата, която прилича на "ухапвания" от коприва. Появяват се на гърба, гърдите, ръцете, бедрата.

Не рядко петна са придружени от сърбеж, болка, чувство за "пълнота" под кожата и петна от треска.

Алергиите също могат да бъдат неуточнени - алергените могат да се появят ситуативно. Може би те са някакъв вид химикал, уловен в обкръжението на детето или закупен от цвете. Ако не е възможно да се определи причината за алергена, се предписва поддържаща терапия.

Лекарствени форми

Сироп и хапчета се предлагат с Loratadine. И двете форми имат един и същ ефект, защото ако детето няма противопоказания към лекарството, можете да започнете да го приемате. Опитайте се да не прибягвате до самолечение и в случай на алергия да употребявате наркотици само след като Ви е предписано от лекар и само в случаите, за които се казва в инструкцията.

Таблетките съдържат 10 милиграма от активното вещество - лоратадин, както и помощни вещества - лактоза монохидрат, нишесте, кристална микроцелулоза и стеаринова киселина. Лактозата и нишестето съставляват голяма маса от черупката и лекарството. Целулозата подпомага абсорбцията на лекарството в тънките черва, а стеариновата киселина нормализира храносмилането и абсорбцията на лекарството.

Таблетките се предлагат в блистери по 10 таблетки всяка. Опаковките съдържат 1 или 3 блистера.

Сиропът съдържа 1 милиграма лоратадин на 1 милилитър от препарата, както и под формата на ексципиенти, пропиленгликол, натриев бензоат, лимонена киселина, хранителен сорбитол, етилов алкохол и ароматизиращ агент.

В този случай внимавайте за наличието на етилов алкохол, защото за него в тялото на детето може да има допълнителна алергична реакция.

доза

Loratadine сироп е приемливо да се вземат с две години. Изчисляването на дозата се основава на телесното тегло. В комплект със сироп идва мерителна лъжица за 5 милилитра от лекарството. Деца от 6 до 6 години с тегло под 30 килограма трябва да дават по 1 лъжица веднъж дневно. Деца от 6 и повече години, с телесно тегло 30 килограма и повече, дават по 2 лъжички на лекарството 1 път на ден.

Таблетките Loratadine трябва да се приемат най-малко 1 час преди хранене. Дозата се изчислява също така въз основа на възрастта и телесното тегло. Деца на възраст от една година до 12 години, с маса до 30 килограма, трябва да получават половин таблетка или 5 милиграма вещество дневно, с маса по-голяма от 30 килограма - 1 таблетка дневно. В този случай лекарите понякога съветват да се раздели приемът на веществото на две или три дози.

За деца над 12 години се препоръчва приемане на една таблетка дневно.

Максимално допустимата и доказана доза на ден за сироп и таблетки е 10 милиграма. Ако нямате възможност да се консултирате с лекар, откачете се от тази доза и се опитайте да не я превишите във всеки случай.

Странични ефекти

Според клинични проучвания, таблетките се толерират положително от деца и възрастни. Най-честата проява на странични ефекти, свързани с лоша поносимост на лекарството.

  • обрив;
  • умора;
  • Повишена сънливост;
  • Алергични реакции - сърбеж, подуване, копривна треска;
  • Намаляване на дневната диуреза.

В случай на тези симптоми трябва да спрете приема на лекарството и да се консултирате с лекар за съвет.

Противопоказания

Основното противопоказание за сироп и хапчета лекарите показват бъбречна недостатъчност. Антихистамините намаляват количеството на отделената урина, което не е толкова високо в тази патология, което може да доведе до повишена интоксикация на тялото и сериозни клинични последици.

В допълнение към противопоказанията включват:

  • Свръхчувствителност към лоратадин;
  • Лактозна непоносимост;
  • Алергични реакции към компонентите.

С повишена чувствителност може да се увеличи ефектът на лекарството. Сънливостта се увеличава, екскрецията на урината се влошава. В този случай трябва да опитате друго антихистаминово лекарство, подобно на действие, което не съдържа това биологично активно вещество.

Лактозната непоносимост е противопоказание за приемане на таблетката. Липсата на лактаза, ензим, който катализира разграждането на лактозата, причинява газове, проблеми с изпражненията и в крайни случаи повръщане. Въпреки "незначителността" на тези странични ефекти, трябва да откажете да приемате хапчета и да преминавате към друг наркотик или сироп.

Алергията е възможна не на самия лоратадин, а на помощни компоненти. Във връзка с разпространението на алергии в масата, си заслужава внимателно да се следи проявлението на реакцията на тялото на детето върху лекарството. Сърбеж, уртикария, в някои случаи - ринит и конюнктивит.

В случай на остра алергия към лекарството, вероятността от аневротичен оток се увеличава - оток на Quincke.

Отокът на Quincke се счита за остро алергично състояние, което застрашава живота на детето. В този случай, спешно трябва да се свържете с линейката и не се колебайте с лечението.

Лекарството е латентно за предозиране и надвишава дневната доза от 10 mg от лекарството увеличава страничния ефект на лекарството - сънливост. Като мярка за лечение, детето причинява повръщане и дава фино прахообразен активен въглен. Предозиране, водещо до кома, не се регистрира.

Аналогов - Suprastin

Loratadin и Suprastin често се сравняват. Suprastin таблетки имат подобен ефект, инструкциите за двата лекарства не препоръчват приемането им до една година. Въпреки това, Suprastin има по-специфично приложение и по-тежки последствия от предозиране, така че в този случай можете да се наклоните към Loratadine.

Когато решавате да приемате Suprastin или Loratadine сироп, трябва да знаете, че инструкцията не дава изчерпателна информация.

Suprastin може да се приема само при провеждане на алергичен тест за лекарството, тъй като при деца под една година е възможна нежелана реакция към Suprastin.

Цената на Suprastin е по-голяма от цената на Loratadine, но преди да се даде на деца до една година, трябва да се консултирате с лекар.

Средно за пакет от 10 таблетки ще плащате от 20 до 60 рубли. Това е изключително ниска цена за антихистаминово лекарство и само му дава допълнително предимство в сравнение с други антихистамини, Suprastin или Ketotifen. Цената за сироп варира от 120 до 130 рубли. Лоратадин се предлага в аптеките и не изисква рецепта за закупуване.

Преди да предпише лекарството, не забравяйте да се консултирате с педиатър. Симптомите на алергия не показват проявата на сезонна полиноза, но могат да сигнализират за други заболявания. Прибягвайте до самолечение само като последна мярка, защото можете да донесете сериозно заболяване на детето си, свързано с неговите характеристики, като например използването и дозирането.

Много родители изпитват алергична реакция при дете. Може да се развие в отговор на вдишване на цветен прашец, вземане на каквито и да е медикаменти, хранене с храна, използване на детергент или по някаква друга причина. В борбата срещу оток, обрив, кашлица, възпалено гърло и други симптоми на алергия най-често се използват антихистамини. Един от тях е Лоратадин. Ако той е назначен за дете, тогава родителите трябва да знаят как действа върху детското тяло и как е правилно взето.

Лоратадин се произвежда от много фармакологични компании и в неговото наименование може да има префикс, посочващ производителя. Така например, Loratadin Teva се произвежда от израелската компания Teva, Loradatin-Akrikhin е продукт на руския химико-фармацевтичен завод Akrihin, а Loratadin-Hemofarm се произвежда в Сърбия от концерна Hemofarm. Освен това, всички такива лекарства имат едно и също активно вещество, същите показания, възможни странични ефекти и противопоказания.

Аптеки Лоратадин са представени:

  • Сироп. Той е светложълт, сладък на вкус, прозрачен гъсти разтвор с плодов аромат. Обемът на сиропа в една бутилка може да бъде 50, 100 или 120 ml. Стъклена или мерителна лъжица се прикрепя към бутилката, за да се измери точно такава сладка медицина в предписаната доза.
  • Таблетки. Това обикновено са малки кръгли бели таблетки, които са изложени на риск. Най-често те се произвеждат в опаковка от 10 броя, но една кутия може да съдържа от 7 до 90 таблетки.
  • Ефервесцентни таблетки. В тази форма се произвежда Loratadin-Hemofarm. Такива таблетки се продават в пластмасови туби по 10 броя, а една кутия съдържа 1-2 епруветки.

Всички форми на лекарството съдържат същото активно вещество, което също се нарича лоратадин. В 5 ml сироп, той е представен с доза от 5 mg, а една таблетка съдържа 10 mg. Съдържанието на лоратадин в една ефервесцентна таблетка също е 10 mg.

Съставът на сиропа в допълнение към активната съставка включва лимонена киселина, пропиленгликол, вода, ароматизатор, етанол, натриев бензоат, глицерин и други вещества. Таблетките на лоратадин допълнително съдържат микрокристална целулоза, калциев стеарат, царевично нишесте, лактоза монохидрат и други компоненти, които осигуряват такова лекарство с твърда форма.

Спомагателните съставки на ефервесцентните таблетки за напитки са лактоза, лимонена киселина, натриев карбонат и бикарбонат, както и макрогол 6000, повидон, силициев диоксид (колоиден) и полисорбат 80. Благодарение на тези съединения лекарството запазва формата си докато е в тръбата, но разтваря се бързо във вода.

Лоратадин блокира хистамин-чувствителните H1 рецептори, което предотвратява освобождаването на това биологично активно съединение и други вещества от мастните клетки. Това действие предотвратява развитието на алергична реакция или облекчава симптомите на алергии, ако те вече са се появили. Прием Loratadina намалява тежестта на сърбеж, а също така има анти-ексудативна ефект и намалява пропускливостта на малките съдове, като по този начин намалява алергичния оток. В допълнение, лекарството има способността да се отпуска спазматично гладките мускули.

Началото на терапевтичния ефект на Лоратадин може да се види до половин час след прилагането. Максималният ефект се развива 8-12 часа след приложението и продължава до 24 часа. Такъв дългосрочен ефект върху тялото е свързан с образуването на вещество, наречено деслоратадин, което също има антихистаминна активност в процеса на метаболитни промени на Лоратадин. В същото време, лекарството не преминава през кръвно-мозъчната бариера, поради което не е в състояние да инхибира централната нервна система и води до пристрастяване.

Лоратадин може да бъде назначен на дете:

  • с алергичен ринит;
  • с полиноза;
  • с ангиоедем;
  • с уртикария;
  • алергични към ухапвания от насекоми;
  • с възпаление на кожата, което се проявява чрез сърбеж, както и с варицела;
  • с остър конюнктивит;
  • с атопичен дерматит;
  • с фалшиви алергични реакции.

В допълнение, лекарството често се предписва за аденоидит, фарингит, назофарингит и подобни заболявания, за да се намали подуването на лигавицата.

На каква възраст е позволено да се вземе?

Loradatin не е показан за деца под 2-годишна възраст. На дете, което е на 2 години, може да бъде дадена някоя от възможностите за лечение. В същото време, течната форма (сироп) е по-удобна за лечение на малки деца до 6-годишна възраст, но ако по-младото дете (4 години или 5 години) няма проблеми с преглъщането на твърди лекарства, тогава може да се приготви и таблетен препарат.

Лоратадин не трябва да се дава не само на възраст под 2 години, но и в случай на непоносимост към някоя от съставките на избраната форма на лекарството. Няма други противопоказания за деца и лекарството не се предписва на възрастни по време на кърмене и по време на бременност.

Приемът на Лоратадин може да доведе до намаляване на апетита, промени в изпражненията, нервна възбуда, сухота в устата, гадене, сънливост, изпотяване, уртикария, главоболие и други негативни симптоми. Ако се появят, лекарството незабавно се отменя.

Инструкции за употреба и дозиране

Лекарството се дава на децата веднъж дневно, като се определя дозата според възрастта на малкия пациент, както и от теглото му:

  • Ако детето все още не е на 6 години или е по-възрастно, но тежи по-малко от 30 кг, тогава еднократна доза от лекарството е 5 мг. Съдържа се в 5 ml сироп или половин таблетка лоратадин. Не се предписват ефервесцентни таблетки за деца на възраст под шест години и с тегло под 30 kg;
  • Ако теглото на малък пациент е над 30 kg и възрастта му е 6 години или повече, тогава една доза за него ще бъде 10 mg лоратадин. Пациентът може да получи такава доза от 2 измервани лъжици сироп (10 ml), една таблетка или една ефервесцентна таблетка.

За да приготвите напитка от ефервесцентна таблетка, трябва да я хвърлите в 200 мл вода и след това да изпиете лекарството. Поглъщането, разтварянето или дъвченето на лоратадин в тази форма не се препоръчва.

Ако давате на детето по-висока доза от предписаната от лекаря, това ще доведе до сънливост и главоболие, както и до тахикардия и моторни неврологични нарушения. След като сте забелязали предозиране, трябва незабавно да предизвикате повръщане при малък пациент и да дадете на бебето сорбент. Ако състоянието на детето се влоши, трябва да го покажете на лекаря.

Взаимодействие с други лекарства

Лоратадин е съвместим с много лекарства, поради което често се използва в комплекс за лечение на инфекциозни заболявания, повишен ацетон и други проблеми, за които е необходимо да се предотврати или елиминира алергична реакция. В този случай лекарството не трябва да се прилага заедно с рифампицин, барбитурати, еритромицин и други средства, посочени в анотациите към таблетките или сиропа.

Всички форми на Лоратадин са лекарства без рецепта, така че те се продават свободно в аптеките. Цената на лекарството зависи от производителя и от лекарствената форма, както и от размера на опаковката. Например, 10 таблетки Loratadin струва около 13-15 рубли, а бутилка Loratadin-Akrikhin сироп струва около 150 рубли.

Дръжте всяка форма на лоратадин у дома трябва да бъде на стайна температура на място, скрито от малките деца, сухи и недостъпни за слънчева светлина. Срокът на годност на лекарството се различава от различните производители, така че трябва да се изясни (налични са данни за кутията на закупените средства). Често сироп се съхранява 3-4 години от датата на производство, и таблетки - 3-5 години.

В повечето случаи родителите са доволни от лечението на деца с лоратадин и отбелязват високата му ефективност при алергични реакции. Майките често избират сироп и похвали тази форма за нейния приятен вкус и лекота на употреба. Предимствата на лекарството в таблетките са малки, необходимостта да се приема само веднъж на ден и ниска цена.

Пълен заместител на Лоратадин може да бъде лекарство, което съдържа същата активна съставка, например:

Много от тях имат форма на сироп или суспензия, която е удобна за лечение в детска възраст. В допълнение, лекарят може да предпише други антихистаминови лекарства. То може да бъде Suprastin, Diazolin, Tavegil, Zyrtec, Erius капки, Fenistil или друго лекарство със сходен ефект, но трябва да изберете един от тези лекарства като аналог на Loratadine заедно с Вашия лекар. Тъй като всички тези лекарства включват различни активни съединения, а някои от тях не се използват в ранна възраст, не е възможно да се дават антихистаминови лекарства на дете без консултация с педиатър.

Вижте трансфера на детския лекар Комаровски, от който ще научите какви антиалергични лекарства може да използва вашето дете.

Много често се наблюдават алергични реакции при деца. В резултат на това съществува риск от развитие на различни лезии на УНГ органи - ринит, отит, синузит. За да се справят със симптомите на тези патологии и да предотвратят техните усложнения, на децата се предписва лоратадин. Подготовката на прегледите започва да работи буквално след половин час, което ви позволява да подобрите състоянието на пациента.

лоратадин

Лоратадин се счита за популярно лекарство, което се използва при различни форми на алергии. Тя се дава на деца над 2 години.

По-малките деца не се предписват на лекарството. Той може да предизвика странични ефекти, нарушавайки храносмилателните органи, сърцето и кръвоносните съдове, нервната система.

свидетелство

Според инструкциите лекарството се използва в следните ситуации:

  • дерматози;
  • бронхиална астма;
  • реакции към ухапвания от насекоми;
  • уртикария;
  • псевдо-алергия, свързана с освобождаване на хистамин;
  • алергичен ринит;
  • Подуване на Quincke.

Форми на освобождаване за деца

Малките деца не трябва да предписват лекарството под формата на хапчета. Ако бебето има трудности при преглъщането на такива форми, му се предписва вещество под формата на сироп. Предлагат се и ефервесцентни таблетки. Преди употреба се смесват с чаша вода.

Дозировка и схеми на лечение

Лекарството под формата на таблетки може да бъде изхвърлено за деца на възраст от 2 до 12 години. В този случай дозата е 5 mg, което съответства на половин таблетка.

Лекарството под формата на сироп се използва в обем от 5 ml, което съответства на 1 чаена лъжичка. Ефервесцентните таблетки се разтварят в 200 ml вода. В тази ситуация използвайте по един на ден.

От 12-годишна възраст те използват 10 mg лоратадин, което съответства на цялата таблетка. Ако се използва сироп, дневният обем е 10 mg или 2 малки лъжици.

При избора на ефервесцентния продукт се препоръчва употребата на 10 mg от лекарството, което съответства на 1 таблетка. Всяко средство, което трябва да се пие преди хранене - за около 10 минути.

Аналози, с какво може да се комбинира, а какво не може

Към ефективните партньори на този инструмент са включени:

  • Claritin;
  • lorageksal;
  • лоратадин-квинакрин;
  • loratadine teva.

Понякога лоратадин се комбинира с антибактериални средства. Тази комбинация е допустима само под надзора на специалист. В някои случаи такива комбинации провокират намаляване на ефективността на лекарствата. Това се дължи на факта, че същите ензимни системи са отговорни за метаболизма в черния дроб.

Такива вещества като рифампицин и еритромицин могат да намалят ефективността на лоратадин. Ако на фона на употребата на антибиотици се развие алергия, е необходимо да се откаже от това лекарство и да се избере друго.

Странични ефекти, предозиране

Лекарството може да предизвика нежелани странични ефекти:

  1. Храносмилателните органи реагират на използването на сухота в устата. Детето може да изпита гадене и повръщане, да развие гастрит. Понякога черният дроб е нарушен.
  2. При поражението на нервната система съществува риск от умора и главоболие. Много деца реагират на употребата на веществото чрез прекомерна раздразнителност.
  3. При увреждане на сърцето и кръвоносните съдове може да се появи тахикардия.
  4. Когато алергии се появи обрив по кожата. При тежки случаи има риск от анафилактичен шок.

Използването на лекарството в излишък на дозата може да предизвика висока сънливост, увеличаване на сърдечните контракции и главоболие. Когато бебето има такива симптоми, трябва да се консултирате с лекар, който ще Ви предпише симптоматично лечение.

В нашето видео можете да проучите инструкциите и дозировката на Лоратадин за деца, съвместимостта на лекарството със Suprastin:

Loratadine - ефективно лекарство, което помага за справяне с алергии при деца. С негова помощ е възможно да се предотвратят смущения в работата на УНГ органи. Въпреки това, само лекар трябва да предпише това вещество.

Лоратадин е популярно антихистаминово лекарство от 2-ро поколение, което няма седативен ефект, когато се използва в терапевтични дози и не влияе неблагоприятно на сърдечно-съдовата система. След лечението наркотичната зависимост не се развива.

Той е блокер на хистамин H1 рецептора и се характеризира с бързо и дълготрайно действие. Ефективен при различни видове алергии, бързо премахва проявите на алергична реакция.

Лоратадин се използва срещу алергии при лечението на възрастни и деца и е представителен в три лекарствени форми.

Клинико-фармакологична група: антиалергично средство.

Състав, физико-химични свойства, цена

Всички лекарствени форми са предназначени за перорално приложение:

Мога ли да дам на децата лоратадин?

Много майки са изправени пред проблема с алергиите при детето си. Различни симптоми могат да се появят дори на привидно безобидни неща: плодове, меки играчки, цветя. В много случаи нежеланата патология се елиминира с помощта на антихистамин Лоратадин: това лекарство се дава на деца от 3-годишна възраст и се справя добре с признаците на алергия при възрастни.

Възрастови ограничения

Поради факта, че по време на разработването на това лекарство не са провеждани проучвания върху бременни жени, кърмещи жени и малки деца, производителят не препоръчва приемането на Лоратадин за деца под тригодишна възраст. Въпреки това много педиатри инжектират това лекарство в техния режим на лечение. Така че от коя възраст можете да дадете на Лоратадин деца?

Въздействието на този инструмент върху организма на деца на възраст 1-2 години, когато се приема еднократна доза от 2,5 mg от основната активна съставка, не се различава от фармакокинетичните характеристики на по-възрастните пациенти. Следователно, ако детето няма лична непоносимост към някои съставки на Лоратадин, тогава с подходящо приложение, лекарството няма да повлияе неблагоприятно на тялото на бебето.

Активна съставка

Основният елемент на лекарството, което има директен антихистамин - лоратадин. Благодарение на него лекарството е получило името си. Лоратадин се е утвърдил като ефективно антиалергично вещество, така че много лекари препоръчват приема на Лоратадин за деца и възрастни.

Всяка таблетка от лекарството се състои от 10 mg от основния лекарствен елемент (лоратадин) и помощни компоненти: лактоза, пропиленгликол, глицерин, лимонена киселина, разтвор на сорбитол, метил парахидроксибензоат и пречистена вода. В зависимост от производителя, съставът на Loratadine за деца може да варира до известна степен, но основният компонент винаги ще бъде същият.

Когато е предписано

Лоратадин има антиалергични ефекти. Премахва основните признаци на алергия в рамките на 30 минути след употреба и е валиден за един ден. Не причинява пристрастяване и пристрастяване. Препоръчва се употребата на антихистамин, когато тялото проявява алергични реакции под формата на:

  • оток;
  • червени петна;
  • сърбеж;
  • алергичен ринит, дерматит и конюнктивит;
  • възпаление на лигавиците;
  • сърбеж и подуване при ухапвания от насекоми.

Често лекарството се препоръчва като средство за премахване на появата на лекарствени алергии, така че Лоратадин може да се дава на дете преди ваксинация.

Как

Активното вещество на лекарството локализира H1-хистаминовите рецептори. Запазва хистамин и левкотриен в тъканите. Той блокира спазмите на гладките мускули, намалява проводимостта на стените на капилярите и предотвратява появата на оток. Той няма ефект върху нервната система. Не причинява зависимост.

Абсорбира се в стомашно-чревния тракт. Пълно насищане на кръвната плазма на лекарството се случва за 60-120 минути, а оптималната ефективност на лекарството се появява в рамките на 6-8 часа след прилагането. Храната в стомаха може да забави абсорбцията на активното вещество. Екскретира се през бъбреците и жлъчните пътища след 20-24 часа.

Формуляр за освобождаване

Лоратадин е лекарство, което произвеждат много фармакологични компании. Съставът на лекарството може да се различава леко, но всички тези продукти имат едно активно вещество.

В аптеките децата Loratadin могат да бъдат закупени в различни формати:

  • Таблетки. Те са кръгли хапчета, бели и без мирис, с риск. Обикновено се пакетира в бластери с индивидуални клетки. Всеки такъв пакет съдържа 10 броя;
  • Сиропи. Светложълта течност, прозрачна и леко дебела. Притежава приятен плодово-ягодов аромат и сладък вкус. Loratadine сироп за деца се предлага в различни бутилки - 50, 100 или 120 мл. Към всяка бутилка е приложено резюме, съдържащо информация за подготовката и начина на употреба, мерителна лъжица или чаша, с помощта на които се определя предписаната доза лоратадин. Много по-удобно е лекарството да се дава в тази форма на малки деца.
  • Ефервесцентни, бързо разтварящи се таблетки. Лекарството се предлага в пластмасови туби, всяка от които съдържа 10 големи хапчета.

Как да кандидатствате

Децата и възрастните могат да се предписват под формата на обикновени или разтворими хапчета, както и под формата на сироп.

Дозировка на таблетките с лоратадин:

  • за юноши на възраст от 12 години и възрастни - 1 таблетка (10 mg) на ден;
  • деца на възраст от 2 до 12 години, с телесно тегло над 30 kg - 1 таблетка (10 mg) 1 път на ден;
  • за деца на възраст от 2 до 12 години, с телесно тегло под 30 kg - 1/2 таблетка (5 mg) на ден;
  • деца на възраст от 1 до 2 години 1/4 таблетки (0,25 mg) на ден.

Курсът на приложение и дозировката на Лоратадин за деца се избират индивидуално от лекаря, средно 10-15 дни. В някои случаи лекарството може да се появи в интервала от 1 до 28 дни.

Противопоказания и предпазни мерки

Не можете да приемате Loratadine деца, които имат повишена чувствителност към определени компоненти на лекарството. Няма данни за противопоказания за антихистамин по време на бременност и кърмене, както и при деца под 1-годишна възраст. Ето защо, Лоратадин за деца и бременни жени се препоръчва в случаите, когато очакваният резултат надвишава възможните отрицателни прояви.

При тежки патологии на бъбреците и черния дроб, дозата на таблетките трябва да бъде намалена.

За да се изключи получаването на ненадеждни резултати при провеждане на диагностични тестове или провокационни тестове, приемът на лекарството трябва да бъде отменен не по-късно от 2 дни преди изследването.

свръх доза

Ако дозата на Loratadine, предписана от педиатъра, се повиши по време на лечението, това може да доведе до неврологични и двигателни нарушения, сънливост и главоболие. Когато се открие грешка в дозировката, трябва да се провокира еметичен рефлекс и да се даде сорбент на детето. При влошаване на състоянието - извикайте линейката.

Ценови диапазон

Лоратадин е лекарство, което не изисква рецепта, така че всяка форма на антихистамин може да бъде закупена свободно в аптеката. Въпреки това, цената на това лекарство може да варира значително. Цената на дребно на лоратадин директно зависи от формата на лекарството, неговото количество и производителя, който го е издал. Например, Loratadine за деца, направени от украинската фармакологична компания "Стома", ще струва около 30 рубли за 10 хапчета. Цената на 1 блистер от таблетки Loratadin-Teva (7 броя), пуснати в Израел, ще бъде около 130 рубли. В същото време, цената на бутилка сироп за деца от руската компания Akrihin може да варира в ценовия диапазон от 120 - 150 рубли.

Съхранение на лекарства

Всяка форма на Loratadine за деца се съхранява на сухо, хладно, тъмно и недостъпно място за деца. Различните производители могат значително да променят срока на годност на лекарството, така че трябва ясно да следите срока на годност на лекарствата, налични в домашния комплект. Не давайте стари или изтекли лоратадин на дете.

източници:

Видал: https://www.vidal.ru/drugs/loratadine__3595
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=86d9d5c6-cd64-49e4-8081-c35aa2f78371t=

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Бебе от лоратадин

Много родители изпитват алергична реакция при дете. Може да се развие в отговор на вдишване на цветен прашец, вземане на каквито и да е медикаменти, хранене с храна, използване на детергент или по някаква друга причина. В борбата срещу оток, обрив, кашлица, възпалено гърло и други симптоми на алергия най-често се използват антихистамини. Един от тях е Лоратадин. Ако той е назначен за дете, тогава родителите трябва да знаят как действа върху детското тяло и как е правилно взето.

Формуляр за освобождаване

Лоратадин се произвежда от много фармакологични компании и в неговото наименование може да има префикс, посочващ производителя. Така например, Loratadin Teva се произвежда от израелската компания Teva, Loradatin-Akrikhin е продукт на руския химико-фармацевтичен завод Akrihin, а Loratadin-Hemofarm се произвежда в Сърбия от концерна Hemofarm. Освен това, всички такива лекарства имат едно и също активно вещество, същите показания, възможни странични ефекти и противопоказания.

Аптеки Лоратадин са представени:

  • Сироп. Той е светложълт, сладък на вкус, прозрачен гъсти разтвор с плодов аромат. Обемът на сиропа в една бутилка може да бъде 50, 100 или 120 ml. Стъклена или мерителна лъжица се прикрепя към бутилката, за да се измери точно такава сладка медицина в предписаната доза.
  • Таблетки. Това обикновено са малки кръгли бели таблетки, които са изложени на риск. Най-често те се произвеждат в опаковка от 10 броя, но една кутия може да съдържа от 7 до 90 таблетки.
  • Ефервесцентни таблетки. В тази форма се произвежда Loratadin-Hemofarm. Такива таблетки се продават в пластмасови туби по 10 броя, а една кутия съдържа 1-2 епруветки.

Loratadin: инструкции за употреба при деца на различна възраст с изчисляване на дозата

Лоратадин е анти-алергично лекарство, което елиминира сърбежа и намалява пропускливостта на кръвоносните съдове, предотвратявайки подуването на тъканите и облекчавайки спазмите на гладките мускули. Подходящ за деца от двегодишна възраст, без пристрастяване, не засяга централната нервна система, бързо се абсорбира. Според медийната агенция IMS Health, лекарството е най-предписаното лекарство за алергия в света.

Съставът и формата на освобождаване на лекарството

Съставът на лекарството е активната съставка лоратадин, спомагателните компоненти зависят от формата на лекарството. Лоратадин се произвежда в 2 форми: сироп и таблетки.

Лоратадин под формата на сироп съдържа 1 mg от активното вещество на 1 ml разтвор, ядлива лимонена киселина, череша или кайсия, 1,2-пропандиол, рафинирана захар, глицерин, натриев бензоат, дестилирана вода. Сиропът има слаб мирис на череша или кайсия, приятен на вкус. Цветът на разтвора може да бъде от безцветен до бледо жълт или бледо зелен. Сироп се предлага в пластмасови или стъклени бутилки, които са опаковани в картонени опаковки. Комплектът трябва да включва ръчна и измервателна лъжица.

Съставът на ефервесцентните таблетки включва 10 mg активно вещество, лимонена киселина, сух натриев карбонат, макрогол 6000, безводен силициев диоксид, полисорбат 80, поливинилпиролидон, лактоза монохидрат. Таблетките са кръгли, цветът е светложълт, опаковани в блистери по 7 или 10 броя. В една опаковка са включени 1-3 блистера и инструкции за употреба.

Неразтворимите във вода таблетки съдържат 10 mg активна съставка, поливинилпиролидон, магнезиев стеарат, картофено или царевично нишесте, талк, лактоза монохидрат, безводен силициев диоксид. Те имат кръгла изпъкнала форма и напречна ивица от едната страна, цветът е от светложълт до бял.

Фармакологично действие на лоратадин

Лекарството блокира действието на хистаминовите Н1 рецептори, които се намират в гладката мускулна тъкан, гръбначния мозък и мозъка, кръвоносните съдове и са отговорни за появата на алергии и имунни реакции на тялото. Потискайки работата на рецепторите, лекарството забавя процеса на синтеза на хистамин и левкотриен С4. Това предотвратява появата на алергични прояви и елиминира всички съпътстващи признаци - сърбеж, подуване, зачервяване на кожата, възпаление.

Loratadin таблетки започва да действа 30 минути след поглъщане, ефервесцентни таблетки и сироп - след 10-20 минути. Осезаеми резултати под формата на облекчаване на алергиите могат да се видят след няколко часа. По принцип, ефектът от приема на лекарството достига максимум след 8-10 часа, ефектът продължава за един ден след прилагането.

Лоратадин няма седативен ефект, не води до пристрастяване и не влияе върху работата на централната нервна система. Активното вещество се екскретира изцяло в жлъчката, урината и фекалиите. Средният полуживот е до 8 часа.

Лекарството има следните ефекти върху организма: антиалергичен, антисърбезен, антиексудативен (намалява пропускливостта на капилярите), антиедематозен, антиспазматичен.

Инструкции за употреба на лекарството

Преди да приемете каквото и да е лекарство, не забравяйте да прочетете инструкциите. Особено, ако лекарството е планирано да даде на детето.

В допълнение, не трябва да се вземе решение за назначаването на лекарството по своему - препоръчително е да се консултирате с лекар, който според медицинските показания на бебето, определя необходимостта от използване на лекарството и изчислява правилната доза. В противен случай заболяването може да се влоши и да доведе до усложнения.

В кои случаи се назначава?

Лекарството се препоръчва за употреба при следните ситуации:

  1. Уртикарията е често срещано алергично заболяване под формата на хълмове с различни форми и размери, които понякога могат да се слеят. Цветът на алергичните прояви - от светло розово до червено. Когато се натисне, в центъра на блистера има маркирано бяло петно.
  2. Алергичен ринит. Симптоми - подуване, запушване на носа, сърбеж на носа, разкъсване на очите, кихане, ясен секрет, разстроен мирис и вкус, задръстване на ухото.
  3. Треска от сено. Сенозната треска се проявява като сезонна алергия към цветен прашец (хрема, конюнктивит, подуване на лигавиците, задушаване и др.).
  4. Алергичен конюнктивит - атипична алергия към студ, слънце, цветен прашец, вълна и др. Придружен от ринит, сърбеж на клепачите, поява на вискозна плака и фоликули върху лигавицата на окото, умора.
  5. Дерматит - появява се на кожата под формата на зачервяване, обрив и пилинг, придружен от сърбеж.
  6. Ангиоедем (Quincke) - бързо и изразено подуване на лигавиците, кожата, подкожната мастна тъкан. Може да удари лицето, ушите, езика, шията. Придружен от бледност на мястото на оток, задушаване, главоболие, повръщане.
  7. Астмата.
  8. Алергия към ухапвания от насекоми или лекарства.
  9. Откриването на причината за алергията е невъзможно, но лечението е необходимо за подобряване на общото здраве на пациента.

Какви са противопоказанията?

За да се изключи възможността от странични ефекти, родителите трябва да знаят в кои случаи децата могат и не трябва да приемат лекарства. Има следните противопоказания:

  • индивидуална чувствителност към компонентите на лоратадин;
  • бременност и кърмене;
  • управление на превозни средства (намалява концентрацията на вниманието);
  • чернодробна недостатъчност;
  • възраст до 2 години.

Има малко противопоказания за деца, но те също трябва да бъдат взети под внимание.

Също така, лекарството може да повлияе негативно на бебето чрез майчиното мляко, така че когато кърменето Loratadine се използва доста рядко. Предпочитат се доброкачествени антиалергични лекарства, които нямат страничен ефект върху детето.

Правила за прилагане и дозиране (сироп, таблетки, мехлем)

Използването на лекарството под формата на таблетки е забранено за деца под 2 години. На възраст от 2 до 12 години, дозата се изчислява от телесното тегло на детето - ако теглото е повече от 30 kg, се приема 1 таблетка дневно.

Деца над 12 години се препоръчват дневна доза от 10 mg (1 таблетка), ако има проблеми с черния дроб - 10 mg / ден 1 път на всеки два дни или 5 mg / ден дневно.

Продължителността на терапията се определя от лекаря. Обикновено срокът на употреба на лекарството не надвишава 10 дни. Ако има силна алергия, лекарят може да предпише допълнителни лекарства - имуностимуланти или мехлеми.

Сиропът се използва в доза от две чаени лъжички веднъж дневно (ако телесното тегло на детето е повече от 30 кг), в противен случай една чаена лъжичка. Ако има чернодробно заболяване - лекарството се използва всеки ден. Таблетки и сироп се прилагат около 1 час преди хранене.

Мехлемът на основата на активното вещество се прилага само външно. Нанася се в тънък слой върху засегнатата област. В първите етапи на лечението, мазта се прилага 2-3 пъти на ден, когато се появят осезаеми резултати, 1-2 пъти на ден. Продължителността на лечението е около две седмици.

Какво е опасно предозиране?

Употребата на лекарството не е в съответствие с инструкциите или неспазването на дозата може да причини развитието на различни усложнения. В случай на предозиране се наблюдават следните нежелани реакции:

  • Суха уста.
  • При деца могат да се наблюдават гадене и повръщане.
  • Гастрит.
  • Неправилно функциониране на черния дроб (среща се в редки случаи).
  • Умора, чести главоболия или хиперактивност, високо ниво на възбудимост при деца.
  • Тахикардия (нарушение на сърдечния ритъм).
  • Алергия към лекарства. При тежки случаи може да възникне анафилактичен шок.

Освен това, ако на децата се прилага повишена доза от лекарството, може да се появи сънливост, бързо сърцебиене и мигрена. Ако получите тези симптоми, трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Какви странични ефекти може да има бебето?

Нежеланите реакции са редки и най-често изчезват веднага след спиране на лечението. В случай на нежелани реакции, трябва да се свържете с Вашия лекар, за да промените тактиката на лечение:

  1. От страна на централната нервна система детето може да усети повишена тревожност, умора, проблеми със съня и главоболие. Понякога има прекалена раздразнителност, депресия, проблеми с паметта, внезапни и неразбираеми движения, замаяност, треперене и спазми в крайниците.
  2. От страна на храносмилателната система може да има нарушение на вкусовото възприятие, гадене, повишено образуване на газ, проблеми с изпражненията. Тези симптоми могат да бъдат придружени от по-нататъшно намаляване на секрецията на ензими и постоянна жажда.
  3. От страна на пикочната система може да предизвика възпаление на лигавицата на гениталните органи, коремна болка, болезнено уриниране, промяна в цвета на урината.
  4. Освен това се различават и следните нежелани реакции: нарушен растеж на косата, обрив, бързо нарастване на теглото, мускулни болки, повишено изпотяване, намалена зрителна и слухова острота, кашлица, синузит.

Как взаимодейства с други лекарства?

Когато взаимодейства с други вещества, лоратадин може да повиши или намали ефекта си. Реакцията на лекарството зависи от естеството на взаимодействащото вещество. Например, етанолът, който е част от алкохолните инфузии, значително намалява ефектите на Лоратадин върху тялото. Фенитоин, Zixorin и други антидепресанти имат същия ефект.

Комбинираната употреба на лоратадин с еритромицин, зиметидин и кетоконазол увеличава концентрацията на активното вещество в кръвта. Необходимо е да се следи отблизо съвместимостта на използваните лекарства.

Какви са аналозите на Loratadina?

Най-популярният аналог на Лоратадин е Suprastin. Лекарствата се различават по състав, но имат подобен ефект. Лекарствата не трябва да се приемат в ранна възраст. Разликата в лекарствата се състои в по-тесен фокус на експозиция на активни вещества и възможни последствия (например, употребата на Suprastin често причинява алергии при деца).

Таблетките Lomilan съдържат същия обем активно вещество като Loratadin, а концентрацията му в сиропа е много по-малка - само 1 mg. Лекарството се абсорбира бързо в червата и се отделя в жлъчката след 8-10 часа. В случай на бъбречна недостатъчност, употребата на Lomilan е абсолютно противопоказана.

Цетиризин също се различава от Лоратадин в състава си (активното вещество е цетиризин хидрохлорид). Лекарството се предлага под формата на капки за нос (използвани от година), сироп - от 3 години, и таблетки - от 7 години.

"Loratadin": инструкции за употреба на таблетки и сироп за деца от различна възраст с изчисляване на дозата

Алергичната реакция е способна да достави много проблеми на бебето, особено когато става дума за упорит сърбеж и обриви - не е трохичка, която да обясни, че разресването на кожата го прави по-лошо. Има много причини за алергии: лошото хранене на майката по време на бременност и кърмене, нискокачествена изкуствена млечна формула, наследственост. В последния случай наличието на алергия при един от родителите значително увеличава риска от подобен проблем при детето. Животинските коси, дрехите, растителният прашец, детергентите и други фактори също предизвикват алергии. Лоратадин - ефективен инструмент в борбата срещу алергичните прояви.

Съставът и свойствата на лекарството

Лекарството е дългодействащ блокер на хистаминовите рецептори. Таблетките и сиропът съдържат активното вещество (лоратадин) и допълнителните компоненти:

  • царевично нишесте;
  • лактоза монохидрат;
  • магнезиев стеарат;
  • натриев нишестен гликолат;
  • плодови аромати (в сироп).

Отокът от Quincke е един от най-опасните прояви на алергии. Лоратадин успешно блокира неговото развитие. Таблетките елиминират основните симптоми на алергични реакции: спазми, сърбеж, парене, натрупване на течност в лигавиците. Лекарството не само успешно потиска симптомите на заболяването, но и предотвратява неговото развитие.

Инструментът не засяга централната нервна система, сърдечно-съдовата система и не причинява пристрастяване. 2-3 часа след приемане на хапчето се наблюдава положителна динамика, максималният ефект се постига за 6-8 часа. Действието на лекарството продължава един ден и това се дължи на дозировката му. Лоратадин се абсорбира бързо в стомаха, като се препоръчва приема на таблетки след хранене. Екскретира се с урината и жлъчката.

Форми на освобождаване

Лоратадин се предлага под формата на таблетки и под формата на сироп: t

  1. Таблетките по 10 mg са опаковани в блистери. Картонени кутии съдържат 10, 20 или 30 таблетки. Обемът на опаковката зависи от продължителността на третирането.
  2. Сиропът е безцветна течност с лек плодов аромат.

Лекарството може да се съхранява в продължение на 3 години на тъмно място при температура не по-висока от 25 градуса. След изтичане на срока на годност или ако не се спазва съхранение, не трябва да се приемат таблетки и сироп.

Показания за употреба при деца

Показания за употребата на лекарството са:

  • хронична уртикария;
  • ангиоедем;
  • конюнктивит;
  • алергичен ринит;
  • освобождаване на хистамин поради псевдо-алергична реакция;
  • среден отит;
  • дерматит;
  • алергия към лекарства;
  • специална форма на астма, която е проява на алергии.
Лекарството се използва при алергични реакции на различни етиологии.

Инструкции за употреба при деца

На каква възраст можете да дадете лекарство? Според инструкциите, на бебета под 1 година е забранено да дават лекарството - лоратадин е противопоказан за период до 2 години:

  • лекарството се приема по 1 таблетка 1 път дневно за деца и възрастни с тегло 30 kg;
  • за деца с тегло под 30 kg, 0,5 таблетки се предписват веднъж дневно или 5 mg сироп.

Въпреки че разделителната линия на таблетките предвижда възможността за получаване на 5 mg, курсът на лечение ще зависи изцяло от решението на лекуващия лекар. Максималната продължителност на лечението е 28 дни. Обикновено лекарството се предписва за 10 дни или 2 седмици.

Дозата се намалява при пациенти, страдащи от чернодробна недостатъчност и бъбречни проблеми, за да се избегне натрупването на активното вещество - метаболизмът на лекарството се появява в черния дроб и се отделя чрез бъбреците. Тези пациенти се предписват по 1 таблетка през ден.

Противопоказания за получаване

Забранено е приемането на лекарството:

  • деца под 2 години;
  • пациенти със свръхчувствителност към лекарството.

Отделно, заслужава да се отбележи съдържащата се в таблетките лактоза. Има рядка патология - непоносимост към лактоза, наследствена. Пациенти, страдащи от този тип алергия, употребата на лекарството е забранена. Жените трябва да бъдат внимателни по време на бременност и кърмене.

Преди да вземете кожните алергии, приемането на лекарството трябва да бъде спряно за два дни. В противен случай това ще повлияе на резултатите от теста и данните ще бъдат погрешни.

Предозиране и възможни нежелани реакции

С предозиране на лекарството при пациенти с бързо сърцебиене, главоболие, припадък, сънливост, сънливост, умора. Обикновено се предписва стомашна промивка и използването на активен въглен. Сред страничните ефекти са повишено изпотяване, обезцветяване на урината, болка при уриниране, главоболие, скокове на натиск, възбудено състояние, сухота в устата, запек, диария, болка в гърдите, висока температура, тревожност и повишена умора.

Особено внимание трябва да се обърне на сънливост и летаргия, които са най-чести сред неблагоприятните симптоми след приема на лекарството. Той трябва да бъде внимателен при пациенти с чернодробно заболяване, тъй като лоратадин се метаболизира в него.

Не трябва да приемате Loratadine едновременно с еритромицин, зиметидин, кетоконазол и други антиалергични лекарства и хистаминови блокери на базата на лоратадин. В противен случай се увеличава концентрацията му в организма, което води до симптоми на предозиране.

Разходи и аналози

Цената на Loratadine варира в зависимост от ценовата политика на аптеките. В някои, лекарството може да бъде закупен за по-малко от 100 рубли, докато в други цената за пакет от 10 таблетки е до 250-280 рубли. Ако е необходимо, агентът може да бъде заменен с друго лекарство със същата активна съставка:

  • Лоратадин-Тева се счита за най-добрия аналог на Лоратадин. Той е по-скъп и поради различния състав на допълнителните компоненти по-рядко причинява нежелани реакции под формата на сънливост и летаргия. Деца под 3-годишна възраст не трябва да получават лекарства.
  • Друг от най-популярните аналози на лекарството е Кларитин. Той съдържа подобно активно вещество. Препаратите се различават по допълнителни компоненти. Приемането на сиропа е противопоказано при деца под 2 години, таблетки - до 3 години.
  • Сред другите аналози: Кларотадин, Алерик и Лоризан.

Suprastin се основава на хлоропиромин хидрохлорид. Въпреки че лекарството се предписва за подобни диагнози, то е по-малко ефективно поради изразени нежелани реакции. Suprastin се предписва в случаите, когато детето има индивидуална непоносимост към лоратадин като активно вещество (препоръчваме четене: инструкцията „Suprastin“ в таблетки за деца).